A.R.G.O.

Mahábháráta (divadlo, 2009)

Divadlo ABC
Česká premiéra v Divadle ABC 12. září 2009

Zbraně, používané v představení, jsou z dílny agentury A.R.G.O.

Autor: Jean-Claude Carrière
Režie: Ondřej Zajíc 

Starověký indický epos, srovnatelný v evropském kontextu třeba s legendou o králi Artuši nebo o rytíři Cidovi, je rozsáhlejší než Korán a Bible dohromady. V písemné podobě vznikal více než 1000 let, vyprávěním z generace na generaci se ovšem předával ještě dávno před naším letopočtem.

Jeden ze základních textů světové kultury převedl do divadelní podoby slavný filmový divadelní scenárista Jean-Claude Carrière pro potřeby neméně slavného režiséra Petera Brooka. Desetihodinové představení uváděli v 70. letech minulého století v pařížském lomu jako plenérovou produkci, která vešla do dějin divadla jako jeden z nejvýznamnějších divadelních počinů 20. století. Její redukovaná verze nyní inspirovala i tvůrce MDP. V inscenaci Divadla ABC tak ožívá svět dávných mýtů a bájí, svět lidských i božských hrdinů, kteří ztělesňují odvěké lidské konflikty, touhy a ambice, stejné dnes jako v dobách za „onoho času.“

Mahábhárata režiséra Ondřeje Zajíce a dramaturgyně Věry Maškové nabízí exotickou výpravnou show, plnou scénických efektů a bojových scén s asijskými zbraněmi. Ty vznikly ve spolupráci s mistrem ČR v bojovém umění Wu-Shu Petrem Horníčkem, pohybové kreace vytvořila choreografka Lenka Vágnerová. Diváci se také mohou těšit na svět fantazie, kouzel a zázraků, ale i na působivé lidské osudy a emoce, vynořující se znovu a znovu z nekonečného proudu času.

 


TOPlist